Bizi Arayın: +90 216 680 07 18 // Email : info@besteknoloji.com.tr

yangın ihbar sistemleri

Yangın İhbar Sistemleri

yangın ihbar sistemleri

Yangın İhbar Sistemleri

Yangınlarda ilk saniyeler çok önemlidir. Yangın söndürmede geç kalınırsa ortam tavlanır, sıcaklık tahammül edilemez boyutlara gelir, camlar infilak ederek yangın nefes alır ve hızla artarak devam eder. Bu boyutlarda bir yangını söndürmek imkansızlaşır, hatta can kurtarma ve tahliye dahi mümkün olmayabilir. Bu nedenle eğer yangın ilk anlarda algılanırsa lokal imkanlarla ve basit yöntemlerle kolayca söndürülebilir. İşte bu ilk saniyeleri yangın ihbar sistemleri kazandırır.

Yangın ihbar sistemleri oteller, kapalı diğer büyük alanlar, çeşitli hammaddeler veya mamül mal bulunduran (pamuk, plastik, ahşap, polyester, kağıt vb.) depo, fabrika, ile yanıcı, parlayıcı madde, gaz kaçağı riski bulunan yerler, sanayi tesislerinden evlere kadar ihtiyaç olan her mekanda can ve mal güvenliğini yangına karşı erken uyarı sağlayarak koruyan sistemlerdir.

Çeşitli dedektörlerden oluşan sistemler aynı zamanda başka birkaç sisteme entegre olarak çalışabilir. Alarm anında havalandırmayı açabilir, asansörü istenen yere getirip tekrar çalışmamasını sağlayabilir, yangın söndürme sistemlerini devreye sokabilir vb. önlemlerin otomatik olarak alınmasına olanak tanır.

Yangın çıkmasına sebep olan madde, gaz kimyasalları içeriğine göre üç farklı prensipte tepki verir. Algılama sistemleri de buna dayanır. Bunlar; Duman, ısı ve alevdir. Her üç tepkiye göre farklı kullanım ve uygulama alanları bulunan dedektör tipleri mevcuttur.

Bir yangın ihbar sistemi , yangını henüz başlangıç aşamasında algılayarak erken uyarı vermek ve böylece can ve mal kaybını önlemek amacıyla tesis edilmelidir.

Bunun için ;

  • Kaliteli teçhizat kullanılmalı,
  • Doğru sistem tasarımı yapılmalıdır.

Yangın İhbar sistemleri, en basit olan konvansiyonel sistem dedektörleri ve kontrol panellerinden, analog adresli dedektörlere, alev dedektörlerine, exproof dedektörlere, ısı artış dedektörlerine, lineer ısı kablolu algılama sistemine, çok hassas hava örneklemeli interaktif algılama sistemlerine kadar farklılıklar göstermektedir.

1.Konvansiyonel Sistemler:

Konvansiyonel yangın alarm panelleri, yangın algılama sistemlerinin en basit olanıdır. Sistem, her bölgede bir biri ardına paralel olarak bağlanmış, algılama elemanlarından oluşmaktadır.

2.Adresli Sistemler:

Adresli sistemler, mikroişlemci çatılı bir yapıya sahiptir.
Günümüzde, yangın ihbar sistemlerinde kullanılan en gelişmiş yapıdır.
Her algılama elemanının bir adresi vardır. Panel ile tüm elemanlar arasında, sürekli bir haberleşme mevcuttur. Böylece her algılama elemanının durumu panele sürekli bildirilir.

Duman Dedektörü
Yangın esnasında ortamda oluşan dumanı algılayan elemanlardır. Özellikle, için için yanma süresinin parlama süresinden daha uzun zaman alacağı mahallerde algılamada son derece hızlıdırlar. Kullanım alanları bürolar - işyerleri, evler - konutlar, otel odaları, hastaneler, genel amaçlı depolar v.b.
Isı Dedektörü
Bu dedektörler, yangın sırasında oluşan ısı etkisini izleyerek belli sıcaklıkta ve ısınma durumlarında, alarm bilgisini bağlı oldukları kontrol elemanlarına bildirirler. Duman dedektörlerine göre daha geç algılama yapmakla birlikte, hatalı alarm durumu çok daha az görülür ve daha güvenlidirler. Kullanım Alanları Duman dedektörlerinin kullanılamadığı tozlu, dumanlı üretim hollerinde, ilk yanma ürününün duman olmadığı yerlerde, Duman dedektörünün, çalışmasını engelleyecek düzeyde, sürekli yüksek nem ve ısı olan mahallerde. Örnek: Mutfaklar, garajlar, çamaşırhaneler, makina daireleri denebilir
Bas Kır Buton 

Manuel olarak yangın bildirme amaçlı Kır-Bas tipi butondur. Yangını farkeden personelin diğer personellere ve sisteme kolayca ihbar etmesini sağlar. Buton camı kırıldığında sistemi tetikler ve yangının anında diğer birimlercede algılanmasını sağlar. Çok çeşitli türleri bulunan ekipmanlardır.
Korna
Yangının varlığı, yangın alarm sistemleri tarafından tesbit edildiğinde olaydan habersiz olanları uyarmak amacı ile kullanılan cihazlardır. Sesli ve Işıklı olmak üzere ikiye ayrılırlar. Ses gücü 118 db olup çok geniş alanları uyarabilirler.
 

 

yangın ihbar sistemleri Dosya ve Dokümanları

Dosya yada Doküman Yüklenmemiş.


Yukarı Çık